Seneste opdateringer fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på X: Tyve, bedragere og en blufærdighedskrænkelse. Se uddraget fra mandagens døgnrapport #politidk https://t.co/siCw4qs9E2
En 84-årig kvinde fra Faxe blev for nylig udsat for bedrageri, da hun blev kontaktet telefonisk af en mand, der udgav sig for at være fra Nordea. Manden hævdede, at der var blevet overført 30.000 kroner fra kvindens konto til en udenlandsk konto. Kvinden afbrød samtalen og forsøgte at kontakte sin bank, men kom ikke igennem i første omgang.
Mandag klokken 18.55 modtog politiet en anmeldelse fra personalet i en dagligvarebutik i Vordingborg, der havde tilbageholdt en 67-årig mand fra lokalområdet. Manden blev tilbageholdt efter at have passeret kassen uden at betale for to Faxe Kondi og et ugeblad.
Lørdag klokken 12.26 blev en bilist standset af politiet på Ny Strandvej i Faxe. Føreren, en 42-årig mand fra lokalområdet, havde ikke sit kørekort med sig og opgav et navn og en fødselsdato til betjentene.
Mandag eftermiddag rykkede politiet ud til en anmeldelse om vold på Kirketorvet i Faxe. Hændelsen fandt sted sent søndag aften, hvor en 39-årig kvinde og en 38-årig kvinde ragede uklar. Konflikten handlede om den 38-åriges familie.
Tirsdag eftermiddag blev politiet kaldt til Faxe, efter en mand havde henvendt sig ved Faxe Sundhedscenter og hævdet, at han var fra politiet. Manden optrådte ikke truende, men insisterede på, at sundhedscentret skulle lukkes ned. Han forlod stedet kort efter.
I weekenden blev der begået indbrud på en institution i Faxe Ladeplads, hvor der blev stjålet værktøj og tre ladcykler. En af de stjålne cykler dukkede op til salg på Facebook mandag.
Lørdag klokken 14.11 blev en 16-årig dreng standset af en politipatrulje i Faxe, da han kom kørende i god fart på sin knallert ad Rønnedevej. Ved nærmere undersøgelse viste det sig, at knallerten var ændret, så den kunne køre hurtigere end tilladt.
Onsdag formiddag blev politiet involveret i en dramatisk hændelse ved Faxe, da en politibil stødte på en bil på Vindbyholtvej. Betjentene genkendte føreren fra en tidligere sag samme dag og vidste, at han ikke havde noget kørekort.
På denne side kan du som borger i Faxe og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser fra politi og beredskab. Vi samler informationer fra officielle kilder, herunder døgnrapporten fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, og formidler nyheder om udrykninger, politirapporter, brande, ulykker og andre relevante hændelser i lokalområdet.
Du kan blandt andet læse om, når politi, ambulance eller brandvæsen rykker ud i forbindelse med en alarm 112, og få et overblik over dagens indsatser og hændelser. Vi informerer også om situationer, hvor der har været behov for helikopterassistance, samt om større eller mindre hændelser, der har betydning for trygheden og sikkerheden i lokalområdet.
Vores mål er at give et sagligt og opdateret billede af politiets arbejde og beredskabets indsats i Faxe og omegn. Alle oplysninger bygger på officielle udmeldinger og rapporter, så du som læser kan være sikker på, at informationerne er korrekte og neutrale.
Siden opdateres løbende i dag og fremover, så du altid kan holde dig orienteret om, hvad der sker i dit lokalområde.